RS/FL
DS/FL/
A.net/FL
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Melbourne Senior High School Track & Field and Cross Country - Melbourne, Florida
you RUN the place
74 Bulldog Boulevard, Melbourne, Florida, 32901, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Briar Reck
Photos (
0
)
View
Videos (
12
)
View
News (
18
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2015 - Cape Coast Conference XC (3)
2015 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2015 - Pepsi Florida Relays (1)
2015 - Wickham Park Jamboree (2)
2014 - Astronaut Cross Country Invitational (7)
2014 - Cape Coast Conference XC (4)
2014 - Florida State Cross Country Invitational (2)
2014 - South Fork Fleet Feet Invitational presented by New Balance (2)
2014 - Wickham Park Jamboree (2)
2013 - Astronaut Cross Country Invitational (2)
2013 - Cape Coast Conference XC (2)
2013 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (3)
2013 - Merritt Island Invitational (12)
2012 - Cape Coast Conference Track Championships (4)
2012 - Cape Coast Conference XC (2)
2012 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (3)
2012 - Merritt Island Invitational (23)
2011 - 18th Sebastian River Sharks XC Invite (3)
2011 - Cape Coast Conference XC (8)
2011 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (6)
2011 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (4)
2011 - Great American XC Festival (5)
2011 - Holy Trinity Elite Classic (5)
2011 - Little Everglades Pre-State Invitational (5)
2010 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (4)
2010 - Florida State Relays (9)
Folders
2013 / 2014 - (3 videos)
2014 / 2015 - (6 videos)
2015 / 2016 - (3 videos)
All Videos
Search
Boys Varsity Race Footage - Astronaut XC invitational 2014
Published by
DyeStatFL.com
Sep 7th 2014, 6:24pm
Comments
Astronaut Invitational
- Sep 6, 2014
2215 E Jay Jay Rd, Titusville, FL, US, 32796
Timing/Results by:
Elite Timing And Event Management, Inc. - Orl
Mens 5k Varsity XC
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Cross, Steven
Merritt Island
15:47.90
1
2
Camps, Garrett
Melbourne
15:57.90
2
3
Cacciatore, Andrew
Holy Trinity (Me
15:58.40
3
4
Kattenberg, Trevor
Holy Trinity (Me
15:59.80
4
5
Martins, Franco
Windermere Prep
16:21.10
5
6
Jones, Mason
Titusville
16:26.50
6
7
Armstrong, Jordan
Lyman
16:26.60
7
8
Jacques, Joshua
Lyman
16:34.10
8
9
Hines, Jared
Boone
16:37.30
9
10
Bell, Bryce
Lyman
16:42.10
10
11
Kattenberg, Egan
Holy Trinity (Me
16:46.40
11
12
Occenat, Tyson
Olympia
16:49.60
12
13
Stivers, Andrew
Hagerty
16:53.10
13
14
Skidelsky, Tyler
Lake Highland Pr
16:55.60
14
15
Ferreira, Desi
Olympia
17:01.60
15
16
Severe, Cedric
Mt Dora
17:09.20
16
17
Camps, Austin
West Shore Jr./S
17:09.90
17
18
Vazquez, Jared
Timber Creek
17:12.20
18
19
Bobo, Anderson
Lake Highland Pr
17:12.90
19
20
Cacciatore, John
Holy Trinity (Me
17:14.50
20
21
Strange, Nicholas
Winter Park
17:16.30
21
22
Adams, Tristan
Melbourne
17:21.50
22
23
Reesh, Ian
Melbourne
17:22.00
23
24
Boucher, Alex
Winter Park
17:22.90
24
25
Le Grand, Charlie
Lyman
17:23.90
25
26
Anderson, David
Oviedo
17:27.30
26
27
Boucher, Jackson
Winter Park
17:27.40
27
28
Wofford, Stephen
New Smyrna Beach
17:28.30
28
29
Roberts, Tyler
Melbourne
17:35.60
29
30
Turner, Anthony
Boone
17:36.40
30
31
Chavis, Hunter
Mt Dora
17:38.00
31
32
Le Grand, Paul
Lyman
17:39.10
32
33
Perry, Sidney
Satellite
17:39.60
33
34
Pugh, Jonathan
Titusville
17:43.80
34
35
Stephenson, Ethan
Winter Park
17:46.40
35
36
Hanna, Dallas
New Smyrna Beach
17:47.30
36
37
Duffie, Boyd
University (Orla
17:49.30
37
38
Peer, Anthony
New Smyrna Beach
17:50.40
38
39
Harding, Ryan
Boone
17:50.60
39
40
Doyle, Matt
Circle Christian
17:51.50
40
41
Sullivan, Ryan
Winter Park
17:54.60
41
42
Robbins, Matthew
Brevard HEAT
17:54.80
42
43
Hopwood, Matthew
Winter Park
17:57.30
43
44
Lasher, McKenna
Cardinal Gibbons
17:57.90
44
45
Vitucci, John-Paul
Titusville
17:58.00
45
46
Prendergast, Frank
Lake Highland Pr
17:58.70
46
47
Hayes, Christian
West Shore Jr./S
17:59.70
47
48
Wilson, Michael
Holy Trinity (Me
18:04.90
48
49
Wahy, Bryce-Austin
Holy Trinity (Me
18:10.30
49
50
Nicholson, Zachary
Lyman
18:16.90
50
51
Parry, Juan
Satellite
18:18.60
51
52
Gordon, Isaac
Olympia
18:19.50
52
53
Deberri, August
Mainland
18:21.00
53
54
Mapes, Matthew
St Cloud
18:21.90
54
55
Hinkle, John
Olympia
18:24.80
55
56
Dickinson, Charlie
Holy Trinity (Me
18:28.80
56
57
Hayes, Jared
West Shore Jr./S
18:29.00
57
58
Li, David
Merritt Island
18:29.00
58
59
Tavarez, Juan Jared
Timber Creek
18:29.70
59
60
Blanchard, Luke
Brevard HEAT
18:30.90
60
61
Baldwin, Bryan
Cardinal Gibbons
18:31.90
61
62
Vaughan, Trevor
Satellite
18:32.20
62
63
Volmar, John
Freedom (Orlando
18:32.40
63
64
Foster, Sheridian
Freedom (Orlando
18:32.40
64
65
Roberts, Jake
Cardinal Gibbons
18:33.00
65
66
Castillo, Ben
Titusville
18:33.60
66
67
Pogar, Alex
Windermere Prep
18:36.70
67
68
Brinker, Jeremy
Olympia
18:37.00
68
69
Metz, Zack
Oviedo
18:37.40
69
70
Cabret, Chris
Cypress Creek
18:37.50
70
71
Murphy, James
Boone
18:37.90
71
72
Ramirez, Caleb
Circle Christian
18:37.90
72
73
Fuentes, Jose
Boone
18:38.00
73
74
Carter, Jacob
Astronaut
18:39.30
74
75
Gangle, Cameron
Winter Park
18:39.60
75
76
Fitzgerald, Conor
Satellite
18:39.70
76
77
Curtis, Gabriel
Circle Christian
18:41.10
77
78
Shepherd, Brandon
Astronaut
18:42.60
78
79
Reck, Briar
Melbourne
18:47.60
79
80
Doyle, Mike
Circle Christian
18:51.20
80
81
Polaco, Christopher
Titusville
18:52.40
81
82
McPherson, Ajani
Melbourne Centra
18:53.50
82
83
Halpin, Zachary
New Smyrna Beach
18:55.20
83
84
Doyle, Timothy
Freedom (Orlando
18:56.20
84
85
Torres, Jose
University (Orla
18:56.60
85
86
Borell, Robert
Melbourne Centra
18:58.80
86
87
Stadler, Daniel
Oviedo
18:59.70
87
88
Gilmore, Tommy
DeLand
19:00.00
88
89
De Los Santos, Bacilio
Melbourne Centra
19:00.70
89
90
Fernandez, Charles
Freedom (Orlando
19:01.20
90
91
Sahagian, Nicholas
Cardinal Gibbons
19:01.70
91
92
Bride, Brian
Merritt Island
19:02.80
92
93
Berry, Zane
Oviedo
19:03.80
93
94
Mazo, Christian
University (Orla
19:04.60
94
95
Bausch, Justin
Cypress Creek
19:07.50
95
96
Zigler, Gavin
Mainland
19:07.90
96
97
Vankleeck, Tyler
Pine Ridge
19:08.30
98
Arias, Todd
Mainland
19:08.70
97
99
Bray, Jordan
Titusville
19:09.40
98
100
Bultron, Marc
Mt Dora
19:09.50
99
101
Mihm, Mason
Oviedo
19:09.60
100
102
Diaz, Maximillion
Melbourne Centra
19:09.80
101
103
Ellis, Luke
Seminole
19:10.50
102
104
Paladino, Nathan
Merritt Island
19:13.30
103
105
Ryan, Brandon
Boone
19:13.40
104
106
Clarke, Sean
Lyman
19:13.40
105
107
Montalvo, Tristin
St Cloud
19:16.70
106
108
Harvey, Sean
Merritt Island
19:17.10
107
109
Garrett, Joshua Ryan
Astronaut
19:17.30
108
110
Getty, Caleb
Hagerty
19:17.90
109
111
Toms, Colten
Titusville
19:19.40
110
112
Castaneda, Chris
Cardinal Gibbons
19:19.40
111
113
Fadool, Jacob
Lake Highland Pr
19:20.70
112
114
Moody, Joshua
Merritt Island
19:21.00
113
115
Hoibraten, Travis
West Shore Jr./S
19:21.20
114
116
Harvey, Taylor
New Smyrna Beach
19:21.90
115
117
Jhaveri, Hasan
Lake Highland Pr
19:22.60
116
118
Kuchma, Ethan
Winter Park
19:24.80
119
Aderclat, Franz
Heritage (Palm B
19:25.40
117
120
Jaime, Paul
Melbourne Centra
19:25.60
118
121
Nichols, Seantrell
Seminole
19:30.40
119
122
Addington, Samuel
Cocoa Beach
19:31.10
120
123
Kechriotis, Christian
Lake Highland Pr
19:31.40
121
124
Woodworth, Brayden
New Smyrna Beach
19:31.90
122
125
Rollins, Tyler
DeLand
19:32.20
123
126
Lynch, John
Hagerty
19:33.20
124
127
Lawry, Brandon
Melbourne
19:33.90
125
128
Brockman, Keegan
Timber Creek
19:36.10
126
129
Lawhorn, Logan
Space Coast
19:36.60
127
130
Fields, Eithan
Oviedo
19:37.70
128
131
Johnson, Dylan
Edgewood
19:40.10
129
132
Greathouse, James
West Shore Jr./S
19:41.10
130
133
Ham, Cody
Mainland
19:41.20
131
134
Cornejo, Gabe
DeLand
19:41.60
132
135
Kitchens, Payton
Hagerty
19:42.20
133
136
Vogt, Jarod
Cocoa Beach
19:42.40
134
137
Norfleet, Jonah
Timber Creek
19:43.30
135
138
Pena, Jorge de la
Cypress Creek
19:45.70
136
139
Altensee, Nick
Boone
19:46.20
137
140
Medla, Matt
Hagerty
19:46.40
138
141
Flament, Thomas
Olympia
19:47.00
139
142
Manson, Hunter
New Smyrna Beach
19:47.30
140
143
Washburn, Shaun
Melbourne
19:47.90
141
144
Deppen, Bo
Seminole
19:48.60
142
145
Otero, Yonelle
Freedom (Orlando
19:49.50
143
146
Howard, Cliff
New Smyrna Beach
19:51.10
147
Chandler, Devin
Edgewood
19:51.40
144
148
Crump, Nazir
Seminole
19:52.50
145
149
Appleby, Timothy
Mt Dora
19:55.00
146
150
Bravini, Jose
Freedom (Orlando
19:56.60
147
151
Hurst, James
19:56.90
148
152
Scharlach, Jared
DeLand
19:57.10
149
153
Saffold, Jared
Timber Creek
19:59.30
150
154
Gutierrez, Marc
Olympia
19:59.80
151
155
Mascarenhas, Maarek
Lake Highland Pr
20:01.30
152
156
Rodriguez, Julian
Timber Creek
20:01.30
153
157
Camps, Christian
West Shore Jr./S
20:01.80
154
158
Childers, Justin
Lake Highland Pr
20:02.00
159
Butner, Keith
St Cloud
20:03.30
155
160
Strock, Christian
Satellite
20:04.50
156
161
Izquierdo, Mario
St Cloud
20:04.60
157
162
Logan, Parker
Freedom (Orlando
20:04.70
158
163
Moon, Kelix
Mainland
20:05.90
159
164
Tyree, Christian
Astronaut
20:06.20
160
165
camacho, jovanny
University (Orla
20:08.00
161
166
Lasala, John
Eau Gallie
20:08.20
162
167
Ontiveros, Ricardo
Florida Air Acad
20:09.00
168
Storm, Tyler
Astronaut
20:11.10
163
169
Micca, Bradyn
Merritt Island
20:13.00
164
170
Glazer, David
Cardinal Gibbons
20:13.10
165
171
Gaskins, Hunter
Holy Trinity (Me
20:16.50
172
Williams, Sean
Timber Creek
20:17.80
166
173
Chapman, Ethan
Brevard HEAT
20:17.90
167
174
Gahres, Jeffery
Space Coast
20:19.80
168
175
Frank, Patrick
St Cloud
20:21.10
169
176
Olortegui, Pablo
University (Orla
20:21.40
170
177
Coscorella, Ryan
Melbourne Centra
20:21.90
171
178
Carboni, John
Edgewood
20:22.90
172
179
Chavez, Chase
Melbourne Centra
20:29.10
173
180
Miller, Jacob
Circle Christian
20:32.60
174
181
Garrett, Jason
Astronaut
20:33.90
175
182
Mudd, Logan
Lake Mary Prep
20:35.10
183
Horzen, John
Cypress Creek
20:36.10
176
184
Henry, Jordan
Timber Creek
20:37.10
185
Cummings, Matthew
Cocoa Beach
20:38.20
177
186
Tutan, Jake
Cardinal Gibbons
20:41.50
178
187
Hill, Jacob
Brevard HEAT
20:42.80
179
188
Tubiolo, Aubrey
Space Coast
20:44.70
180
189
Elliott, Tim
Eau Gallie
20:45.40
181
190
Daddapaneni, Jaedin
Oviedo
20:45.70
182
191
Adbul-Aziz, Zach
DeLand
20:48.90
183
192
Gibson, Grant
West Shore Jr./S
20:50.20
184
193
Weishampel, Zach
Hagerty
20:50.30
185
194
White, Samual (Bill)
Merritt Island
20:51.90
195
Hsiao, Cory
University (Orla
20:52.10
186
196
Hammond, Stephen
Melbourne Centra
20:53.20
197
Pellerin, Cody
Astronaut
20:56.00
187
198
McCheskey, Dennis
Astronaut
20:56.50
199
Jones, Justin
Seminole
20:57.60
188
200
Frank, Colten
St Cloud
20:58.70
189
201
Gordon, Mike
Cocoa Beach
21:01.10
190
202
Gibbs, Jordan
Palm Bay
21:02.20
191
203
Tyler, Hunter
Brevard HEAT
21:05.90
192
204
Hayes, Austin
West Shore Jr./S
21:08.90
205
Barkaszi, Arek
Edgewood
21:08.90
193
206
Stewart, Samuel
Circle Christian
21:10.50
194
207
Kohler, Joshua
Cocoa Beach
21:13.30
195
208
Sierra, Victor
Edgewood
21:16.30
196
209
Lei, Noah
Seminole
21:18.00
197
210
Elsey, Nicholas
Circle Christian
21:18.60
198
211
Makepeace, Nick
Edgewood
21:19.50
199
212
Yesowitch, Max
Eau Gallie
21:19.80
200
213
Berger, Noah
Heritage (Palm B
21:20.90
201
214
Shaffer, Ryan
Satellite
21:22.00
202
215
Godbee, Grant
Mainland
21:23.40
203
216
Deladillo, Andrew
Seminole
21:25.50
204
217
Hernandez, John
Mainland
21:25.80
205
218
Castillo, Piero
Cypress Creek
21:28.70
206
219
Marron, Mike
Eau Gallie
21:36.20
207
220
Becker, Andrew
Mt Dora
21:41.90
208
221
Hemenway, Dane
Eau Gallie
21:50.20
209
222
Gibson, Nicholas
Mt Dora
21:59.80
210
223
Chapman, Austin
Space Coast
22:06.30
211
224
Kraver, Josh
Edgewood
22:09.30
212
225
Brown, Jeremiah
Mt Dora
22:10.10
213
226
Gonzalez, Phasin
Mainland
22:13.00
227
Watts, Ja'sun
Heritage (Palm B
22:16.00
214
228
Waters, Nathan
Foundation
22:16.10
229
Garick, Ryan
Hagerty
22:16.50
215
230
Dickinson, Kevin
Eau Gallie
22:17.10
216
231
Aynes, Ethan
Florida Air Acad
22:18.80
232
Abbate, Christian
Mt Dora
22:21.40
217
233
Gidori, Gidion
Florida Air Acad
22:25.40
234
Felgar, Daniel
Space Coast
22:25.60
218
235
Mossiah, Isiah
Heritage (Palm B
22:33.30
219
236
Krim, Jack
Lake Mary Prep
22:35.70
237
Ross, Joseph
St Cloud
22:39.40
220
238
Craven, Matt
Cocoa
22:50.90
239
Phillips, Paul
DeLand
23:04.30
221
240
Nacea, Christopher
Seminole
23:04.60
241
Chimento, Stephen
Brevard HEAT
23:04.80
222
242
Ford, Jayce
Windermere Prep
23:06.20
223
243
Dawson, Trei
Space Coast
23:08.00
224
244
Williams, Zavien
Windermere Prep
23:10.50
225
245
Hosey, Aaron
Palm Bay
23:13.90
226
246
Hamilton, Trenor
Heritage (Palm B
23:17.20
227
247
Enns, James
Pine Ridge
23:24.00
248
Owendijk, Joel
Bayside
23:28.10
249
Wright, Tristen
Heritage (Palm B
23:33.40
228
250
Jacob, Oakley
Eau Gallie
23:42.70
229
251
Frederick, Zach
Palm Bay
23:45.60
230
252
Anderson, Colin
Palm Bay
23:51.30
231
253
Hernandez, Dariel
Pine Ridge
23:53.70
254
Kenoyer, Ty
Foundation
23:54.60
255
Hill, Luke
Brevard HEAT
23:59.70
232
256
Osbrey, Dylan
Cocoa Beach
24:02.50
233
257
Fitzgerald, Jack
Satellite
24:06.10
234
258
Caylor, Andrew
Windermere Prep
24:17.00
235
259
Wood, Mitch
Mt Dora
24:41.20
236
260
Maley, Sam
Mt Dora
24:42.30
237
261
Donofrio, Jake
Mt Dora
24:42.40
238
262
Shuler, Jagger
Foundation
24:45.60
263
Gobel, Niklas
24:45.60
239
264
Villegas, Ezequiel
Pine Ridge
24:53.20
265
Chiusano, Justice
Florida Air Acad
25:23.50
266
Stefonek, Jacob
Heritage (Palm B
25:24.80
240
267
Wright, Lionell
25:40.10
241
268
Alphonse, Wistently
Bayside
25:52.70
269
Fontana, Josh
Palm Bay
25:58.10
242
270
Howard, Parker
Palm Bay
26:10.00
243
271
grey, marcus
Lake Mary Prep
26:22.10
272
Pittman, Jordan
Eau Gallie
26:27.20
273
O'Brien, Jacob
Foundation
26:37.10
274
Maley, Ryan
Mt Dora
27:36.80
244
275
Campo, Sean
Space Coast
27:50.70
245
276
Lagrow, Thomas
Lake Mary Prep
27:56.00
277
Read, Sky
27:58.70
246
278
Aponte, Axel
28:22.60
247
279
Saulsbury, River
Mt Dora
28:37.80
248
280
McNair, Carlos
Palm Bay
28:54.60
249
281
Hunt, Brenden
Bayside
28:58.70
282
Mercado, Jeremy
Palm Bay
30:45.80
« Videos attached to Meet: »
Boys Varsity Race Footage - Astronaut XC invitational 2014
Bryce Bell "Frosh of the Week" Highlights - Astronaut I
Elizabeth Jenkins Winter Park 3rd 19:03.02 - Astronaut Invitation
Garrett Camps Melbourne HS 2nd 15:57.90 - Astronaut Invitational
Girls Varsity Race Footage - Astronaut XC invitational 2014
Julie Wollrath Melbourne HS 7th 19:20 - Astronaut Invitational 20
Rafaella Gibbons "Frosh of the Week" Highlights - Astro
Rafaella Gibbons Winter Park 1st 18:27.70 - Astronaut Invitationa
Shelby Smith Holy Trinity 2nd 18:33.70 - Astronaut XC invitationa
Steven Cross Merritt Island 1st 15:47.90 - Martin County Under th
Click here
for full results.
Hashtags
#distancepreps
More videos
Boys 5k XC - Wickham Park Jamboree 2015 - DyeStatFL
0 shares:
Astronaut Cross Country Invitational
,
Astronaut High School Track & Field and Cross Country - Titusville, Florida
,
Bayside High School Track & Field and Cross Country - Palm Bay, Florida
,
Boone High School Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Melbourne Senior High School Track & Field and Cross Country - Melbourne, Florida
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
7
12
2014
17
7
1
1
2013
19
7
2012
33
15
3
2011
37
10
2010
13
3
2009
1
Show 4 more
Hashtags
#distancepreps
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!